10.8.2023 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
В четвъртък повечето азиатски акции се търгуваха без промяна и в ниски граници, тъй като правителството на САЩ очерта нови ограничения върху технологичните инвестиции в Китай, а очакването на ключови данни за инфлацията в САЩ също поддържаше настроенията в потиснато състояние.Смесеният пакет от отчети за приходите, публикувани тази седмица, също влоши настроението, тъй като слабите тримесечни отчети на Sony Corp (TYO:6758) и SoftBank Group Corp. (TYO:9984) сочеха за продължаващ технологичен спад.
Това обаче бе донякъде компенсирано от силните резултати на автомобилните производители и банките в Япония и Австралия.Вниманието сега бе насочено изцяло към данните за индекса на потребителските цени в САЩ, които се очакваха по-късно през деня, като пазарите се насочиха към избягване на риска поради опасенията от потенциално по-силни данни за юли.
Китайските индекси Shanghai Shenzhen CSI 300 и Shanghai Composite леко се понижиха в четвъртък след три поредни дни на загуби, докато хонконгският индекс Hang Seng спадна с 0,6%. В сряда президентът на САЩ Джо Байдън подписа изпълнителна заповед, която ще блокира някои нови инвестиции в китайски технологии като полупроводници и други сектори, свързани с технологиите. Този ход е най-новият в продължаващия търговски конфликт между най-големите икономики в света, свързан с технологиите, и може да доведе до нови ответни мерки от страна на Китай. Натискът върху китайския технологичен сектор се оказва и в момент, когато китайската икономика се бори с икономическото оживление след края на Ковида, както се вижда от множеството слаби данни за търговията и инфлацията през тази седмица.
Японският индекс Nikkei 225 се повиши с 0,4%, подкрепен от скока с 5% на Honda Motor (TYO:7267), след като автомобилният производител отбеляза силно тримесечие през юни благодарение на нарастващите продажби на автомобили в САЩ. По-големите печалби на Nikkei обаче бяха възпрепятствани от 5,3% спад на Sony (NYSE:SONY), тъй като технологичният и медиен конгломерат отчете слаби приходи и сигнализира за спад на пазара на смартфони.
Данните от четвъртък показаха също, че инфлацията при японските производители се е повишила малко повече от очакваното през 12-те месеца до юли, което показва, че инфлационният натиск във втората по големина икономика в Азия вече се засилва. По-широките азиатски пазари бяха слабо изразени, като южнокорейският KOSPI загуби 0,2 % поради загуби на акции на технологични компании. Тайванският претеглен индекс се понижи с над 1 % поради загуби в технологичния сектор, като производителите на чипове и компоненти за смартфони бяха подложени на нов натиск.