28 април 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Австралийският долар достига шестседмични максимуми във вторник, тъй като признаци за напредък в новооткриващите се икономики помогнаха на чувствителната към риска валута да компенсира повечето панически продажби, наблюдавани през март, и как доларът поддържаше нощните загуби. Той се покачи с над 17% от миналия месец. Повиши се за една нощ благодарение на съпротива близо до 0.6445 долара, след което падна до 0.6438 долара и беше малко под многоседмичния пик спрямо еврото, паунд и йена. Този ход е предизвикан от глобален тласък за възобновяване на икономиката, замразен поради блокиране на коронавируса. В Австралия, която избяга от големия брой смъртни случаи, наблюдавани в други страни, започна да облекчава ограниченията за пътуване. Известният плаж на Бонди в Сидни отново се отвори за сърфисти във вторник. Италия, която е на второ място в света по брой регистрирани смъртни случаи от коронавирус, ще позволи на фабриките и строителните обекти да възобновят работата си от 4 май, тъй като се подготвя да сложи край на най-дългата локализация в Европа. Американският щат Джорджия започна да позволява на жителите да вечерят в ресторанти и да гледат филми в киносалоните, тъй като още щати, от Минесота до Мисисипи, предприеха стъпки за облекчаване на ограниченията. Новозеландският долар отстъпи печалбите си за една нощ и падна до 0.5998 долара, докато паундът остана стабилен на около 1.2424 долара, тъй като премиерът Борис Джонсън предупреди, че е твърде опасно да се разхлабят мерките във Великобритания. Японската йена беше на ниво малко над 107 йени за долар за половината на април и се задържа на 107.27 във вторник. Малко по-слабият долар също не успя да увеличи значително еврото, тъй като инвеститорите се притесняват от формата на пакет от мерки за спасяване на най-засегнатите и обременени с дълг страни Испания и Италия. Единната валута се задържа на 1.0832 долара.
Цените на петрола се понижават с над 15% по време на нощната търговия, увеличавайки се почти с 25% в понеделник на фона на продължаващите опасения, че складът бързо се запълва по целия свят. WTI падна с 15.3% или 1.96 долара до 10.82 долара за барел, докато международният показател на Brent падна с 3.8% до 19.23 долара за барел. В понеделник WTI падна с 24.56% или 4.16 долара до 12.78 долара за барел. Според някои оценки пандемията на коронавирус е заличила до една трета от световното търсене на петрол, което доведе до спад на цените до рекордно ниско ниво. WTI и Brent са за четвърти месец на загуби за първи път от 2017 година.
Днес от 17:00 часа българско време ще разберем нивото на потребителското доверие в икономическата дейност на САЩ.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.